Wzorem innych państw europejskich, m.in. Francji i Belgii, w Polsce już wprowadzono 35-godzinny tydzień pracy – na razie mogą z niego skorzystać tylko nieliczni.Włocławek i Leszno – w tym miastach ruszył już pilotaż 35-godzinnego tygodnia pracy. Od lipca korzystają z niego urzędnicy w Lesznie, zachowując dotychczasowy czas otwarcia urzędu, tę samą liczbę dni wolnych oraz wynagrodzenie. Jest to program pilotażowy, którego celem jest sprawdzenie efektywności wprowadzonych zmian i ocena, czy nie wpłynie negatywnie na obsługę klientów.Od września krótszy tydzień pracy obowiązuje również pracowników Urzędu Miasta we Włocławku. Jak informuje prezydent miasta Krzysztof Kukucki, pracownicy będą obsługiwać interesantów systemem „suwakowym”.
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy. Mogą dotyczyć nawet 5 milionów Polaków, którzy po ich wprowadzeniu będą mogli liczyć na dodatkowy w 100 proc. płatny urlop. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Jeśli zostanie zaakceptowany, wejdzie w życie od października.
Dwa dni dodatkowego wolnego powyżej limitu urlopu wypoczynkowego 26 dni, opłacane w wysokości 50% wynagrodzenia to nowość, która w 2023 roku została wprowadzona do Kodeksu Pracy. Co istotne, na pracodawcy spoczywa obowiązek udzielenia urlopu na wniosek pracownika bez żądania podania przyczyny.